Podczas pływania angażujemy praktycznie wszystkie partie mięśnie, począwszy od mięśni kończyn, a skończywszy na mięśniach głębokich brzucha. Warto również wspomnieć, że dzięki tej formie aktywności bardzo poprawia nam się ruchomość w obrębie stawu barkowego i miednicy. Nauka pływania nie jest trudna. Warto szybko skorzystać z usług, które oferuje lokalna szkoła pływania.

Wpływ różnych styli pływackich na zdrowie

              Styl dowolny

Potocznie zwany „kraulem” jest stylem który w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia świadomości własnego ciała oraz zachowania równowagi. Pływak, który dobrze opanuje ten styl, cały czas, z ruchu na ruch, balansuje swoim ciałem utrzymując równowagę w wodzie i wykorzystując w pełni energię ruchu. Jest to styl który mocno przyczyni się do zwiększenia ruchomości w obręczy barkowej, stawie łokciowym, lecz w zdecydowanie mniejszym stopniu w dolnych partiach mięśni.

              Styl klasyczny

Jest to tak zwana „żabka”, która w szczególności poszerzy nam zakres ruchów w dolnych jak i górnych stawach, zarówno w miednicy, częściowo w stawach kolanowych, lecz również w obręczy barkowej i stawach łokciowych. Tutaj jednak musimy liczyć się z pewnym obciążeniem kręgosłupa w górnym odcinku (piersiowo – szyjnym). Możemy ich jednak uniknąć pływając z zestawem ABC. Styl ten zwiększy nam w dłuższym okresie masę mięśniową w obrębie ramion oraz ud.

              Motylek

Najcięższy ze styli pływackich (zwany również „delfinem”). Wymaga doskonałej koordynacji, lecz również najbardziej oddziaływający na zmysł równowagi. Niestety, generuje duże obciążenia na odcinek piersiowo- lędźwiowy kręgosłupa. Tutaj tych obciążeń nie jesteśmy w stanie zniwelować, lecz pływając w tym stylu osiągamy bardzo dużą ruchomość w obręczy barkowej. Dodatkowo możemy liczyć na znaczę rozbudowanie tkanki mięśniowej w obrębie kończyn górnych, dolnych jak i mięśni brzucha.

Ogólne korzyści z pływania

Jako sport ogólnorozwojowy, zaliczany do aerobów, wpływa doskonale na naszą kondycję oraz sprawność ogólno-motoryczną. Niedocenianą zaletą pływania jest zwiększanie wydolności oddechowej, co przy powikłaniach po chorobach układu oddechowego może znacząco poprawić komfort ozdrowieńca – niestety, takie treningi będą bardzo ciężki, jednakże efekt powinien wynagrodzić wszelkie trudy.

Jeżeli, nie nastawiamy się na wyczynowe uprawianie sporu, pływanie znakomicie odciąża układ kostno-stawowy i pozwala w sposób kontrolowany powracać do aktywności po kontuzjach. Inną formą rehabilitacji w wodzie będą wszelkie zajęcia typu aqua-aerobic lub joga w wodzie. Często niezwykle intensywne, lecz nastawione na odciążanie stawów zajęcia.