Krótka historia flagi

Pierwsze flagi państwowe pojawiły z końcem VIII wieku. Pochodzą one od sztandarów królewskich i stąd ich barwy. Kolor na górze przedstawia kolor godła, zaś kolor na dole to  kolor tła. Pierwsze flagi reprezentujące Królestwo Polskie przedstawiały orła białego w koronie na czerwonym tle stąd Polska flaga składa się z dwóch kolorów- białego na górze symbolizującego orła białego oraz czerwonego na dole odnoszącego się do koloru tarczy herbowej. Ciekawostką jest, że kolor biały oznacza w tematyce herbowej srebro lub wodę. Odnośnie cnót przypisywany jest czystości i niepokalaniu. Kolor czerwony oznacza ogień i krew, a w przypadku wartości duchowych waleczność i odwagę.

Najważniejsze okazje do wywieszenia flagi

Wiele osób chcą zamanifestować swój patriotyzm wywiesza flagę na co dzień. Jest to dozwolone przepisami, należy pamiętać jednak o zachowaniu należytego szacunku.  Flaga nie może być zniszczona czy podarta. Dobrą okazją do wywieszenia flagi są święta narodowe i państwowe.

Najpopularniejsze są święta majowe. Pierwszego maja obchodzimy święto pracy. Drugiego świętujemy, najważniejsze święto związane z flagą- ustanowiony 20.02.2004 roku, dzień flagi. Trzeciego obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Z okazji tych świąt organizowane są pochody, a wszędzie powiewają biało czerwone flagi.

Innymi świętami państwowymi są np. 19.10. – Dzień Nauki Polskiej,  14.04. Święto Chrztu Polski, 8.06- Narodowy Dzień Zwycięstwa, 1.08- Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego czy 31.08.- Dzień Solidarności i Wolności.

Najważniejszym świętem państwowym w Polsce jest 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku, a ponownie w 1989, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Flaga- nie tylko narodowa

Warto nie skupiać się jednak wyłącznie na fladze państwowej. Jeśli chcemy zamanifestować swoją przynależność do jakichś grup społecznych lub wyrazić głośno swoje przekonania możemy wywiesić inną flagę. W sklepach internetowych dostępne są różne flagi od wspomnianych wcześniej państwowych przez wojewódzkie czy papieskie, do flag Unii Europejskiej. Występuje również duża gama flag innych państw- jeśli chcemy okazać przyjaźń jakiemuś narodowi lub dla cudzoziemców mieszkających w Polsce. Ceny flagi nie są wysokie. Za flagę w rozmiarze 112x 70 zapłacimy około 25zł, za większą – 150x 90 około 50 zł. Warto zaopatrzyć się we własną, aby móc w pełni świętować i chwalić się swoim pochodzeniem.