W języku potocznym bardzo często używamy nazwy kancelaria prawna oraz kancelaria prawnicza zamiennie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie każda forma będzie poprawna w każdej sytuacji. Którego określanie powinniśmy więc używać, aby nie popełnić błędu językowego?
Poprawna forma
Na początku warto skupić się na etymologii obu słów. Otóż wyrażenie „prawny” pochodzi od terminu prawo. Natomiast wyrażenie „prawniczy” od terminu prawnik. Zgodnie z bieżącym stanowiskiem Państwowego Wydawnictwa Naukowego, zarówno zwrot kancelaria prawna, jak i kancelaria prawnicza, jest prawidłowy. W teorii możemy więc używać ich zamiennie, przynajmniej jeśli chodzi o poprawność językową. Najczęściej osoby, które mają uprawnienia do udzielania szeroko pojętej pomocy prawnej, czyli adwokaci oraz radcy prawni, nazywają swoje działalności kancelariami adwokackimi lub radcowskimi.
Nazwa zastrzeżona
Jeżeli chodzi o puryzm językowy, to wiemy już, że słów prawny i prawniczy używa się zamiennie. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że nazwy kancelaria prawna mogą używać jedynie adwokaci oraz radcy prawni. Są to osoby, które mają ukończone nie tylko studia na kierunku prawo, ale również aplikację, która nadaje im prawo do wykonywania zawodu. Co ciekawe, usługi z zakresu pomocy prawnej mogą również świadczyć absolwenci prawa, którzy nie odbyli aplikacji adwokackiej czy radcowskiej. Nie powinni oni jednak używać sformułowania kancelaria prawna. Dla nich pozostaje nazwa kancelaria prawnicza. Pod kątem tego, kto prowadzi konkretną kancelarię, zróżnicowanie nazw na „prawną” oraz „prawniczą” jest nie tylko słuszne, ale i celowe. Powinni mieć tego świadomość nie tylko prawnicy, ale również ich klienci.
Prawna, adwokacka czy radcowska?
Pozostaje więc pytanie, skąd bierze się zróżnicowanie w nazwach poszczególnych kancelarii? Niektóre z nich przyjmują bowiem nazwę prawnych, inne zaś adwokackich czy radcowskich. Otóż kancelarię radcowską mogą prowadzić jedynie osoby, które posiadają tytuł radcy prawnego. To samo dotyczy kancelarii adwokackich – prowadzą je tylko ci, którzy posiadają tytuł adwokata. Zaś to, jak dokładnie radca lub adwokat nazwie swoją działalność, zależy wyłącznie od jego pomysłu. Warto mieć świadomość, że kancelaria może być prowadzona w konkretnych formach, dlatego kancelarią prawną nie powinny tytułować się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne. Dla nich pozostaje nazwa kancelarii prawniczej, którą – zgodnie z powyższym – mogą prowadzić osoby z tytułem magistra prawa, bez odbytej aplikacji.
Koniecznie doczytaj: https://mojabrodnica.pl/ile-kosztuje-porada-prawna-i-kto-moze-jej-udzielic/