Czaprak to jeden z elementów osprzętu jeździeckiego. Co więcej, jest jednym z kluczowych jego części, która umożliwia prawidłową jazdę konną. Odpowiednie dobranie pozwala na komfortową jazdę dla jeźdźca, a przede wszystkim dla jego konia. Czaprak to element, który ulega trendom modowych. Każdy jeździec prócz uwagi na staranność i jakość wykonania czapraka, przywiązuje także dużą uwagę do jego wyglądu. Jak perfekcyjnie dopasować czaprak dla naszego konia? Po sprawdzeniu tej oferty https://firsthorseonthemoon.com/czapraki-dla-konia/ przyjrzyjmy się tematowi z bliska. 

Kupuję pierwszy czaprak dla swojego konia – o czym muszę pamiętać?

Czapraki dobiera się przede wszystkim do rodzaju siodła. Wyróżnić możemy:

– czapraki typu D, DR oraz DL. Są dostosowane do siodła ujeżdżeniowego. 

– czapraki typu VS i VSD. To najbardziej uniwersalne modele. Będą pasować do wielu rodzajów siodeł.

– czapraki S/VVS. Przede wszystkim używa się je do siodeł skokowych. 

– czapraki PD. To modele przeznaczone do ujeżdżania kucyków. 

Jeśli chodzi o kształt czapraka, wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji jeźdźca. Czapraki mogą mieć zaokrąglony bądź prosty przód. Wybierając czaprak dla swojego konia zwróć uwagę, czy ma futrzane bądź żelowe podkładki, co stanowi dla konia dodatkową amortyzację i ochronę przed bolesnymi obtarciami. 

Materiał ma znacznie

Bawełniane modele dobrze wchłaniają pot konia, co da mu poczucie komfortu nawet podczas intensywnych treningów. Jeśli szukamy czapraka głównie do treningów, wówczas należy wybrać modele gęsto pikowane, z lekkiego i cienkiego materiału.

Czaprak niezależnie od przeznaczenia powinien być wykonany z jak najbardziej przewiewnego materiału. Dobrze też, jeśli jednocześnie materiał nie jest bardzo cienki. Grubsza warstwa będzie lepiej chronić grzbiet konia przed różnorodnymi otarciami czy innym uszkodzeniami. 

Design 

Czaprak to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia, ale także jedna z najbardziej widocznych ozdób naszego konia. Czapraki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Nierzadko jeźdźcy tak dobierają czaprak, by współgrał z ich outfitem. Istnieje też teoria, według której czaprak dobiera się pod umaszczenie naszego konia. Niektórzy zaś uwielbiają ze względów praktycznych czapraki w ciemnych kolorach. Jedno jest pewne, wygląd czapraka to kwestia gustu jeźdźca, jednak zapewnienie należytej ochrony i wybór dopasowanego modelu w związku z posiadanym siodłem, zagwarantuje naszemu ukochanemu wierzchowcowi najwyższy komfort i wygodę każdego dnia. 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz tutaj: https://firsthorseonthemoon.com/blog/